Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Více než 850.000 lidí je v exekuci

21. 2. 2018

Téměř každý desátý obyvatel České republiky, který je starší 15 let, je zatížen exekucí. V roce 2017 přibylo dalších 31 tisíc exekucí. Výjimkou nejsou ani násobné exekuce, přes 150.000 lidí jich má více než deset. Přes půl milionu lidí má tři a více exekucí. Podle odhadů je více než 90 % nevymahatelných. Průměrná vymáhaná jistina je 65.000 Kč. Téměř polovina exekucí je však na částku do 10.000 korun.

Počet exekucí roste i přes rekordně nízkou nezaměstnanost a rostoucí mzdy. Zadluženým lidem však ani dobrá ekonomická situace nepomáhá, protože z příjmů poplatí hlavně úroky a sankce. Nejvíce jsou lidé zatíženi exekucemi v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Nejméně exekucí je naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji. Obcí, kde je největší procento lidí v exekuci, jsou Obrnice na Mostecku, kde má exekuci více než 51 % obyvatel.

Celkový počet exekucí ovlivňují také bezvýsledné exekuce. Podle exekutorské komory neexistuje účinný nástroj, jak bezvýsledné exekuce zastavit. Zjednodušení systému exekucí vidí komora v zřízení místní příslušnosti exekutorů. To by umožnilo převést všechny exekuce jednoho dlužníka pod jednoho exekutora. V současné době může být každá exekuce pod jiným exekutorem. Na projednání poslaneckou sněmovnou také čeká návrh, který by umožnil oddlužení lidí, kteří nedosáhnou na osobní bankrot. Ten by mohl být účinný od roku 2019.

Přes zvyšující počet exekucí se většina dlužníků snaží své závazky splácet včas.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o