Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Překročí úroky u hypoték 3 % již v roce 2018?

19. 1. 2018

Rekordně nízké sazby u hypoték jsou pro tuto chvíli pryč. Zatímco na konci roku 2016 se sazby pohybovaly na úrovni 1,77 %, aktuálně je průměr úrokových sazeb na 2,8 %. Vývoj v posledních měsících tedy naznačuje, že by se s žádostí o hypotéku nemělo otálet. Můžeme naopak očekávat ustálení úrokových sazeb?

Jedna z nejvyšších úrokových sazeb dosahovala 5,73 % ročně v roce 2003. Od té doby úroková sazba kolísala mezi 5 % a 3,6 %. Od roku 2010 úroková sazba postupně klesala až na zmiňované historické minimum 1,77 %. Na nejnižší sazbu samozřejmě nedosáhl každý. Výši úroku výrazně ovlivňuje jaký podíl z konečné částky si žadatel půjčuje.

Za postupné zvyšování úroků však může několik faktorů.

  1. Doporučení ČNB omezit poskytování 100 % hypotéky.
  2. Doporučení ČNB neposkytovat 100% hypotéky.
  3. Doporučení ČNB neposkytovat 95% hypotéky.

ČNB také předložila novelu zákona o České národní bance, podle které by doporučení ČNB dále byla závazná. Návrat k sazbám pod 2 % tedy jen tak očekávat nemůžeme, naopak ekonomové očekávají, že ještě v roce 2018 překročí sazbu 3 %. Žádost o hypotéku však není třeba výrazně uspěchat. Nic nenaznačuje ani výraznému růstu sazeb.

Zjistěte, co potřebujete k žádosti o firemní hypotéku

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o