Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Důležité termíny daně z příjmů pro OSVČ

5. 1. 2018

Projděte si přehled termínů podání daňového přiznání a přehledů pro OSVČ v roce 2018.

Termín podání daňového přiznání a doplatku daně

Stejně jako v loňském roce je termín pro podání daňového přiznání 1. dubna. Letos tento den spadá na neděli a následující pondělí je Velikonoční pondělí, takže nejzazší termín pro podání je úterý 3. dubna. Pokud OSVČ využívá služeb daňového poradce, má prodloužený termín podání do 1. července. I tento den připadá na neděli, platí tedy pondělí 2. července. Do 3. dubna ale musí finančnímu úřadu doložit, že přiznání podá prostřednictvím daňového poradce.

Penále za nedodání přiznání začíná nabíhat 6. den od zpoždění a činí 0,05 % z vypočtené daně. Penále však nesmí být dohromady vyšší než 5 % z této částky a zároveň nesmí překročit výši 300.000 Kč. Pokud výše pokuty nepřekročí 200 Kč, správce daně ji nepředepíše.

Pokud v přiznání vyjde nedoplatek na dani, musí být uhrazený nejpozději do termínu podání daňového přiznání. V případě zpoždění uhrazení nedoplatku, začínají sankce nabíhat až 5. pracovní den po dni splatnosti - nejpozději tedy 9. dubna (případně úterý 10. července). Úrok z prodlení odpovídá repo sazbě České národní banky navýšené o 14 procentních bodů, tedy 14,05 %. Sankce opět není předepsána, pokud nepřesáhne u jednoho druhu daně u jednoho správce 200 Kč.

Přehledy pro pojišťovnu

I termíny pro podání přehledů zůstávají stejné. Přehledy je nutné zdravotní pojišťovně a ČSSZ dodat nejpozději měsíc po termínu podání daňového přiznání. Tedy do středy 2. května nebo do středy 1. srpna. Pro prodloužení termínu musí OSVČ opět dodat oběma institucím potvrzení o využití služeb daňového poradce. 

Přehledy musí podat i OSVČ, které nepodávají daňové přiznání. V tom případně pro ně platí termíny 31. července ČSSZ a 9. dubna zdravotní pojišťovně. V případě nedodržení termínu ČSSZ a zdavotní pojišťovny neudílí pokuty rovnou, ale OSVČ informují o zpoždění. Pokud by OSVČ výzvu ignoroval, výše pokuty od zdravotní pojišťovny může dosáhnout i 50.000 Kč, od ČSSZ 20.000 Kč (při opakovaném nedodání až 100.000 Kč).

Pokud má OSVČ na pojistném nedoplatky, má na doplacení 8 dní od reálného odevzdání přehledů. Za den platby je považováný den, kdy obdrží instituce peníze na účet. Sankce činí 0,05 % za každý den zpoždění. Pokuta se nepředepisuje, pokud nepřesáhne 100 Kč.

OSVČ musí také počítat se zvýšenými minimálními zálohami pro rok 2018.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o