Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Komu nejvíce rostly mzdy

19. 12. 2017

Růst mezd doprovázel celý uplynulý rok. Jaké profese se mohou radovat nejvíce? V kterém koutě republiky se platy naopak nezvyšovaly? A které odvětví bylo k zaměstnancům nejštědřejší? V průměru došlo k navýšení mezd o 7 %. Navíc se očekává, že v příštím roce se budou mzdy ještě zvyšovat. Až polovina zaměstnanců zvažuje kvůli platovému růstu změnu zaměstnání. Rychle rostoucí výše platů však přispívá ke zvyšování inflace a investování do automatizace.

Porovnání růstu mezd mezi profesemi

Po několika stávkových akcích se nejvíce zvýšily mzdy řidičům autobusů. Jejich průměrná mzda stoupla z 25.537 Kč na 29.808 Kč, což je nárůst o 16,7 %. Výrazně se také zvýšili mzdy hotelovým zaměstnancům - kuchařům i obsluze - v průměru o 11 %. Odhaduje se, že nárůstu pomohlo i zavedení EET. Kvůli elektronické evidenci tržeb provozovatelé přišli o část fondů pro vyplácení na ruku, a museli zvýšit přiznanou část platu.

Růst mezd podle regionů

Průměrná mzda v Praze prolomila další milník. V prvním pololetí roku 2017 překročila hranici 40.000 Kč. Co se týče růstu mezd byla Praha průměrná - necelých 6 %. Nejvíce mzdy rostly v Královehradeckém a Plzeňském kraji - o téměř 10 %. Nejméně se zvedly platy v Libereckém kraji - o 4 %.

Růst mezd podle dosaženého vzdělání

Rozdílný vývoj v růstu odměňování můžeme sledovat i napříč dosaženým vzděláním zaměstnanců. Obecně platí, že čím nižší dosažené vzdělání, tím více mzda narostla. Zaměstnancům se základním vzděláním o 8,5 %, vyučeným bez maturity o 7,4 %, maturantům o 6,1 %, bakalářům o 6,4 % a vysokoškolákům s vyšším dosaženým vzděláním než bakalářským o 4,6 %.

Růst mezd podle odvětví

Průměrně jsou nejvíce odměňováni zaměstnanci v oblasti finančnictví, informačních technologií a energetice. V těchto odvětvích ovšem také platy rostly nejméně. Jak již bylo zmíněno, nejvíce mzdy rostly v pohostinství a ubytování o 11 %. O necelých 7 % vzrostly mzdy také ve zpracovatelském průmyslu.

Kromě mezd porostou v příštím roce i důchody

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o