Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Čekají nás změny v EET

15. 12. 2017

Ústavní soud řešil stížnost opozičních poslanců na EET. Zatímco jako celek ji nezrušil (sleduje podle něj legitimní cíl - efektivní výběr daní), na několik změn přistoupil. Návrh na změnu zákona o EET předneslo 41 poslanců za TOP 09 a ODS. Některá ustanovení vejdou v platnost v únoru 2018, některá pak až na konci roku 2018.

Povinnost elektronické evidence tržeb by se nově neměla týkat plateb kartou, případně dalších bezhotovostních plateb. Soud uznal, že platby kartou jsou již dostatečně evidovány bankou a není tedy dále třeba je evidovat elektronicky.

Nově se také na účtence nebude muset uvádět DIČ. Podle kritiků tento údaj příliš zasahoval do soukromí podnikatelů, protože je v některých případech tvořen rodným číslem podnikatele. DIČ však stále zůstane veřejně dohledatelná informace v rejstřících.

Dojde také k úpravám zavedení třetí a čtvrté vlny EET. Ve třetí vlně, od března 2018, se měli zapojit lékaři, advokáti, účetní nebo také prodejci občerstvení bez zázemí pro hosty. Ve čtvrté vlně, od června 2018, se měli připojit řemeslníci a poskytovatelé dalších služeb. Podle ústavních soudců však bylo rozšíření přijato bez zvážení možných dopadů na podnikatele. Obory, které budou nově mít povinnost EET jsou upravovány jen vládním nařízením. Nejsou ukotveny v samotném zákoně. A právě před změnou zákona by měly být zváženy všechny dopady pro jednotlivé obory.

Změny ohledně povinnosti evidovat platby kartou pomůžou také e-shopům

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o