Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

ČNB zvedla základní úrokovou sazbu a zdražila peníze

3. 11. 2017

Na svém zasedání tento týden se Česká národní banka rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu na 0,5 %. Stalo se tak tedy přesně podle očekávání ekonomů. Tzv. repo sazba se zvýšila podruhé za sebou po té, co stagnovala na 0,05 % od listopadu 2012.

Důvodem pro zvýšení úrokové sazby je až příliš rychlý růst ekonomiky. Kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti se lidé ani firmy nebojí utrácet. Zdražení peněz má za cíl, aby lidé utráceli uvážlivěji a vytvářeli si rezervy. Kvůli příliš rychlému růstu ekonomiky nemohou firmy nabírat nové zaměstnance, musí zvyšovat mzdy, aby udrželi stávající, což vede ke zdražování cen.

Co zvýšení repo sazby znamená

  • Stoupnou úroky u hypoték a ty se tak stanou méně dostupné. Období rekordně nízkých úroků skončilo a výše splátek se tedy budou postupně zvyšovat. Kvůli konkurenci se však nepředpokládá, že úroky u hypoték budou růst stejně rychle jako repo sazba. Zatímco repo sazba stoupla mezi srpnem a září o 0,25 %, úroková sazba u hypoték se zvýšila o 0,03 %.
  • Je možné, že stoupnou i úroky u spořících účtů. Banky však stále mají přebytek peněz, nemusí tedy lákat nové vklady.
  • Posílí koruna. Ve většině Evropy zatím převládají “záporné” úrokové sazby, proto by česká ekonomika mohla být přitažlivější pro zahraniční investory.
  • Sníží se míra inflace.
  • Nebudou tak rychle růst mzdy, může krátkodobě stoupnout nezaměstnanost, ale firmy dlouhodobě řeší nedostatek zaměstnanců.

Analytici očekávají, že úroková sazba poroste i při dalších zasedáních bankovní rady. Ani guvernér ČNB tento průběh nepopřel. K podobným krokům se uchylují i ostatní evropské banky i Evropská centrální banka.

Podraží tedy i hypotéky pro podnikatele. Připomeňte si, co obnáší vzít si hypotéku na firmu

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o