Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Tisíce osob dluží na zdravotním pojištění

13. 10. 2017

Částka odváděná na životní pojištění výrazně snižuje výslednou mzdu zaměstnanců. Přesto se v některých případech může stát, že peníze až k pojišťovně nedoputují. Nedoplatky na zdravotní pojišťovně svědčí o špatné finanční situaci nebo lehkovážnosti zaměstnavatele. Rozhodně to není dobrá známka pro obchodní partnery. Kde hledat dlužníky a komu se nejvíce dluží?

Více než 100 tisíc osob má na zdravotním pojištění dluh více než 100.000 Kč. Pojišťovny dlužníky na dluh upozorní. Tenje možný splatit i pomocí splátkového kalendáře. Spolupracovat se vyplatí, protože některé pojišťovny jmenovitě zveřejňují seznam dlužníků, jiné tento údaj uvedou do insolvenčního rejstříku.

Nejvíce dlužníků eviduje VZP. Jejich jména také zveřejňuje na svém webu. Dlužníky nad 300.000 Kč navíc rozděluje do tří skupin:

  • 300.000 - 500.000 Kč
  • 500.000 - 1 milion Kč
  • Nad 1 milion Kč

Celkem Všeobecné zdravotní pojišťovně dluží více než 100.000 Kč téměř 80.000 osob, z toho drtivá většina (přes 70.000) samoplátců.

Druhá v pořadí s nejvíce dlužníky je ČPZP. Pojištěnci jí dluží na pojistném 2,7 miliard korun. Dalších 1,3 miliardy dluží na penále a pokutách. Pojišťovna je však k dlužníkům relativně vstřícná a ochotná vypracovat splátkový kalendář.

Dlužníky nad 100.000 Kč mají i ZP MV ČR, OZP i menší a oborové pojišťovny. V případě dluhů je potřeba co nejdříve kontaktovat pojišťovnu a začít situaci řešit.

Odvody na zdravotní pojištění jsou jedny ze srážkových složek mzdy. Připomeňte si, jak se počítá mzda

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o