Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Průměrný rozdíl v platech mužů a žen je téměř sedm tisíc

5. 10. 2017

6.748 Kč měsíčně, tedy přes 80.000 Kč ročně je rozdíl v průměrném ohodnocení mužů a žen. Česká republika tak patří mezi země s největšími rozdíly v platovém ohodnocení v Evropské Unii. Nerovnost v platech přetrvává i navzdory stále rostoucí průměrné mzdě. Rozdíl mezi průměrným platem mužů a žen je 22,5 %. Evropský průměr je 16,3 % ve prospěch mužů.

Pokud bychom částku převedli na odpracované dny, ženy pracují 82 dnů zadarmo. Nižší odměňování žen přitom způsobuje nejen horší životní úroveň rodin, ale i brzdí hospodářský růst. Na trhu práce proto probíhají projekty, které mají za cíl podporovat rovnost pracovních příležitostí. Mezi ně patří například nastavení pracovních podmínek vstřícných k rodině (jako je flexibilní pracovní doba) nebo snaha o různorodost pracovních týmů.

K zlepšování pracovních podmínek pro ženy realizuje také několik projektů Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jedná se například o zřizování mikrojeslí nebo dětských skupin. Pro zajištění rovnosti v odměňování se také připravuje novelizace zákoníku práce.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o