Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Na schválení čeká nový zákon o platebním styku

22. 9. 2017

Schválení v Senátu a podpis prezidenta má před sebou nový zákon o platebním styku, který má zajistit především bezpečnější platby na internetu, konec poplatků za platbu kartou a zpřístupnění bankovních účtů třetím stranám. Platby prostřednictvím mobilního telefonu jsou sice stále častější, ale přece jen v porovnání s Evropou je používá o 10 % lidí méně. Jako důvod pro respekt před mobilními platbami udávají právě strach z bezpečnosti plateb. Co konkrétně tedy nový zákon upravuje?

Nižší spoluúčast při zneužití karty a konec poplatků za platbu kartou

V případě ztráty karty nebo neautorizovaných transakcí dosud byla výše spoluúčasti až 150 EUR, tedy cca 3.900 Kč. Nově bude maximální spoluúčast 50 EUR (tedy 1.300 korun). Nárok na vrácení peněz vznikne i v případě hrubého porušení povinností uživatele platebních karet, například poznačení pinu na lísteček v peněžence. Pro platby kartami Visa nebo Mastercard (tedy drtivá většina karet v oběhu na českém trhu) mají obchodníci zákaz účtovat poplatky.

Bezpečnější platby po internetu

Při autorizaci plateb bude zavedeno tzv. silné ověření. Identita plátce bude ověřovaná ve dvou krocích. Kromě identifikačních údajů bude povinná i kontrola například pomocí unikátního kódu, který dojde SMS zprávou.

Zároveň je dnes běžnou praxí, že při rezervaci pobytu v hotelu obchodník zablokuje na účtu část z ceny pobytu, jakmile dostane údaje o kartě. Nově bude moci finance zablokovat, až k tomu dostane povolení.

Zpřístupnění online účtů třetím stranám

Třetími stranami jsou míněná různá vývojářská studia nebo třeba finanční instituce, které vyvinou aplikaci na správu osobních financí. Právě těmto subjektům budou banky muset zpřístupnit online účty, pokud jim to majitel účtu dovolí. Cílem je zjednodušení správy osobních financí. Z jednoho rozhraní bude možné obsluhovat nejen osobní, ale i spořící účty a další produkty. Tyto třetí strany ovšem budou muset mít povolení České národní banky.

Letošní rok přeje změnám zejména v oblasti financí

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o