Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Úřad práce motivuje dávkami stěhování za prací

11. 8. 2017

Od loňského listopadu mohou nezaměstnaní evidovaní na úřadu práce zažádat o novou státní podporu. Jedná se o jendorázový příspěvek až 50.000 Kč určený na přestěhování za prací. Podmínkou pro jeho získání je přestěhování se do místa vzdáleného vzdušnou čarou více než 50 km v rámci České republiky. Žadatel také musí být půl roku před podáním žádosti aspoň pět měsíců v evidenci ÚP.

Podle statistik úřadu práce nový příspěvek dostalo zatím 51 lidí. Lidé se stěhují 50 kilometrů i téměř 300 kilometrů. Pozice, na které uchazeči nastupují, jsou různorodé - administrativní pracovníci, IT pracovníci, strážní, ale i řidiči autobusu. Na příspěvek nevzniká nárok, poskytnutí záleží na konkrétní situaci. Příspěvek může být jednomu žadateli poskytnut jednou za tři roky, pokud opět splní výše uvedené podmínky a v zaměstnání, na které příspěvek získal, vydržel déle než 12 měsíců.

Roste také zájem o příspěvek na dojíždění za prací. Za více než rok od zavedení příspěvku o něj zažádalo 4032 zaměstnanců. Ani na tento příspěvek nevzniká nárok.  Nejčastější je příspěvek 1.500 Kč na dojíždění 10 až 25 kilometrů. Profese jsou opět různorodé - operátoři, pekaři, prodavači… Příspěvek mohou získat uchazeči, kteří jsou na úřadu práce evidovaní alespoň pět měsíců a práci najdou mimo místo svého bydliště. Musí získat smlouvu minimálně na šest měsíců a nesmí jej zaměstnat zaměstnavatel, u kterého pracoval v předchozích 24 měsících.

Maximální doba vyplácení je jeden rok. Pro přiznání příspěvku si zaměstnanec nemůže vydělat více než 1,5násobek průběrného platu. Pokud úřad příspěvek schválí, poskytuje se jako paušál, tedy bez prokazování skutečných nákladů. Příspěvek dostane po předložení výplatní pásky. Za nepřítomnost v práci (z důvodu pracovní neschopnosti i dovolené) se příspěvek krátí.

Připomeňte si, v jakých případech má zaměstnanec nárok na placené volno. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o