Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

ČNB zvedla základní úrokovou sazbu

4. 8. 2017

Po třech letech snahy o zvýšení inflace a podpoření hospodářského růstu zvýšila ČNB základní úrokovou sazbu, aby růst zpomalil. V České republice je nejnižší nezaměstnanost v Evropské Unii, firmy mají nedostatek pracovních sil a kvůli levným a dostupným hypotékám jsou nadhodnocené nemovitosti. Česká ekonomika tak vyžaduje známky přehřívání, infalce by mohla růst neúměrně rychle a nedostatek zaměstnanců by byl stále větším problémem.

Cílem zvýšení úrokové sazby je, aby firmy i domácnosti začaly více spořit a méně si půjčovat. Příliv kapitálu ze zahraničí by zároveň vedl k posílení koruny, čeští exportéři by za své výrobky v zahraničí dostali méně peněz a nemohli by si tak dovolit tak výrazné zvyšování mezd.

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu poprvé po téměř deseti letech. Naposledy k navýšení došlo v únoru 2008, kdy úroková sazba byla 3,75 %. Nyní stoupla z historického minima 0,05 % na 0,25 %. Podle odborníků však nemusí jít zdaleka o poslední zvýšení. Pokud by koruna neposílila dostatečně, může dojít i letos ještě k jednomu navýšení. Další se očekávají v průběhu příštího roku.

Tato první změna se pravděpodobně spotřebitelů nijak významně nedotkne. Jako první se zvyšování základní sazby promítne na trhu s hypotékami. Zdražení by však nemělo být příliš markantní. Naopak u spořících účtů se změny projeví oproti hypotékám později.

Připomeňte si, co obnáší vzít si hypotéku na firmu.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o