Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Zaměstnanci nastupují na neschopenku šestnáctkrát více než živnostníci

14. 7. 2017

Podle výzkumu AMSP ČR podnikatelé stálé méně nastupují do pracovní neschopnosti. Zaměstnanci oproti tomu jsou nemocní více než dříve. Zatímco v roce 2010 čerpali zaměstnanci nemocenské dávky 6x více než živnostníci, nyní nastupují na neschopenku 16x častěji než živnostníci.

Jednou z hlavních příčin tak markantního nepoměru jsou finanční důvody. Živnostníci na rozdíl od zaměstnanců nedostávají prvních 14 dní neschopnosti žádné peníze. I od 15. dne mají na nemocenskou nárok jen ti, kteří si platí nepovinné nemocenské pojištění. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení se v loňském roce dávky dobrovolně účastnilo jen 91 tisíc podnikatelů, což je pouhých 9 % z celkového počtu OSVČ.

Zaměstnanci oproti tomu nemají proplácené pouze první tři dny. Od čtvrtého do čtrnáctého dne neschopnosti dostávají náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Podnikatelé jsou také méně často v pracovní neschopnosti kvůli jejich nepostradatelnosti v podniku. Zejména v menších podnicích majitel zastupuje řadu dalších rolí a jejich výpadek je proto o to citelnější.

Jaké jsou minimální zálohy pro sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o