Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Změny v přivýdělcích pro nezaměstnané

9. 6. 2017

Nezaměstnaní, kteří se nechají zaměstnat na dohodu o provedení práce a budou vykonávat tzv. nekolidující zaměstnání (s výdělkem do 5.500 Kč) budou vyřazeni z evidence Úřadu práce. Tuto změnu schválili ve čtvrtek senátoři a v platnost by měla vstoupit již během tohoto léta. Změna se dotkne desítek tisíců lidí. Ti, kteří si takto již přivydělávají, budou moci pokračovat ještě tři měsíce od nástupu účinnosti novely.

Ministerstvo změnu zdůvodňuje ochranou nezaměstnaných, kteří dlouhodobě pracují jen na dohody a neodvádí sociální pojištění. Za nezaměstnané, kteří si na dohodu o provedení práce vydělali měsíčně do 5.500 Kč, platil zdravotní pojištění stát. Mělo se jednat o krátkodobé řešení, než si nezaměstnaní najdou práci. Ti však na dohodu pracují i několik let a stát tak za ně po celou dobu platí zdravotní pojištění.

Pokud příjmy z dohody budou vyšší než 5.500 Kč, nezaměstnaní v evidenci zůstanou, protože u výdělků do 10.000 Kč nezaměstnaní odvádí zdravotní pojištění a u výdělků nad 10.000 Kč i sociální.

Stát tedy touto novelou chce ochránit nezaměstnané, kteří by dlouhodobě neplatili sociální pojištění a mohli by mít v budoucnu problém v případě nemoci či přiznání starobního důchodu. Zároveň chce ušetřit za odvody zdravotního pojištění, které vždy musí být minimálně 1.485 Kč měsíčně. 

Před začínající sezónou brigád je to pro nezaměstnané komplikace. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o