Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

U výdajových paušálů bude opět možné využít daňová zvýhodnění na děti a manželku

24. 5. 2017

Využívat výdajové paušály místo daňové evidence je administrativně nenáročné, jednoduché a umožňují daňovou úsporu. Oproti tomu jejich nevýhodou bylo, že nemohou uplatnit některé daňové slevy. Za rok 2017 však budou moci za určitých podmínek uplatnit slevu na dítě a vyživovanou manželku.

Výše výdajového paušálu činí 30 %, 40 %, 60 % nebo 80 %, podle toho, kterou činnost vykonává. Pokud se živnostník rozhodne pro jejich využití, nemůže uplatnit žádné další výdaje, jako například výdaje na auto. Pro stanovení částky se sečtou veškeré zdanitelné roční příjmy a z nich se následně vypočítá příslušné procento. Pokud jsou reálné náklady nižší, přináší to živnostníkovi úspory na dani i povinném pojištění. Výhodou paušálů je také eliminace rizika chyby, protože se nerozlišují daňově uznatelné a neuznatelné náklady. Nevýhodou naopak je, že pro letošní rok se výdajový paušál může počítat maximálně z částky 1.000.000 Kč.

Pokud bude OSVČ počítat výdajový paušál z částky do příjmového limitu 1.000.000 Kč, může si uplatnit daňové zvýhodnění na dítě a slevu na vyživovanou manželku. OSVČ, která má příjmy vyšší než 1.000.000 Kč, může paušálem uplatnit výdaje „jen“ do výše 400.000 Kč, 600.000 Kč nebo 800.000 Kč. Zda se jí tedy výdajové paušály vyplatí nebo ne, je třeba propočítat.

Výdajové paušály už se vám nevyplatí? Pomůžeme vám s vedením účetnictví.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o