Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Dlouhodobě nemocní dostanou více peněz

19. 5. 2017

Lidé, kteří jsou pracovně neschopni déle než měsíc, si finančně polepší. Od roku 2009 fungovalo úsporné přiznání dávky z nemocenského pojištění, kdy zaměstnanci měli po celou dobu pracovní neschopnosti (od 15. dne) 60 % vyměřovacího základu. Nyní však poslanci schválili navýšení těchto dávek, a to na 66 % od 31. dne nemoci a 72 % od 61. dne nemoci. Podmínky se tak vrací na schéma, které platilo v roce 2009. Stát tento návrat bude stát 2,4 miliardy ročně.

Člověk s průměrným příjmem si tak od druhého měsíce polepší o 48 Kč denně a od třetího měsíce dokonce o 96 Kč, což měsíčně vychází o více než 2.800 Kč. V loňském roce připadalo na 100.000 obyvatel České republiky 4.626 lidí, kteří byli na nemocenské déle než měsíc.

Jinak zůstává poskytnutí nemocenských dávek stejné. V jednání bylo i zrušení tzv. karenční doby, tedy první tři dny pracovní neschopnosti, které nejsou kryté dávkami. 4. až 14. den pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel formou náhradní mzdy. 

Projděte si další dávky vyplácené z nemocenského pojištění

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o