Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Podnikatelé by uvítali vstup do eurozóny

19. 4. 2017

Podle zástupců českého byznysu by Česká republika měla co nejdříve přijmout euro a vstoupit do eurozóny. Kritéria pro přijetí jsou splněna a euro bychom mohli přijmout nejdříve v roce 2021. Jediné co chybí, je patřičné politické rozhodnutí.

Ve svazu, který je členem tripartity, je jedenáct tisíc podniků. Přijetí eura je podle nich jednou z nejdůležitějších priorit vlády sestavené po podzimních volbách. O přijetí eura by však také museli přesvědčit lídry dvou nejsilnějších politických stran. Ti však podobné úvahy zatím odmítají.

Podle nich je pro českou ekonomiku v současné době výhodnější koruna. Po přijetí eura by Česká republika doplatila na slabší ekonomiky, jako je Řecko. Při vstupu do Evropské Unie se přitom Česká republika zavázala, že euro přijme co nejdříve. Podle zástupců českých firem by přijetí eura ulevilo exportérům, kteří přijímají tržby v eurech, ale mzdy vyplácí v korunách. Kromě České republiky nemá z členských zemí EU euro zavedeno ještě Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Švédsko a Dánsko, které má trvalou výjimku.


Pro přijetí eura je třeba splňovat tzv. Maastrichtská kritéria:

  • Cenová stabilita
  • Vládní deficit do 3 % HDP
  • Veřejný dluh do 60 % HDP
  • Stabilita měnového kurzu
  • Úrokové míry

Po skončení intervencí ČNB je tak česká ekonomika na přijetí eura připravená. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o