Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Jaké jsou nejčastější prohřešky zaměstnavatelů vůči zaměstnancům?

15. 2. 2017

Zákoník práce stanovuje zaměstnavatelům různé předpisy, které musí být vůči zaměstnanci respektovány. Nepříznivé pracovní podmínky mohou mít vliv na pracovní morálku, potažmo na nižší produktivitu a s tím úzce související snížený obrat a zisky. Co nejčastěji ovlivňuje nespokojenost zaměstnanců a kvůli čemu může chod firmy ovlivnit velká fluktuace?

Docházka a neproplácení přesčasů

Dle zákoníku práce je je povinností zaměstnavatele evidovat docházku každého zaměstnance, jeho práci přesčas, noční a víkendové směny, zkušební dobu, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, výpovědní lhůty a další náležitosti.

Častým jevem je zkreslování právě přesčasů. Přesčasových hodin může být maximálně 150 na jednoho zaměstnance.

Bezpečnost práce patří mezi nejčastější porušování zákoníku práce

V mnoha případech dochází k porušování bezpečnosti práce nepřiměřenými požadavky zaměstnavatelů na vykonávání činností bez příslušné kvalifikace. Velmi často také dochází k nedostatečnému vybavení pracovními a ochrannými pomůckami, oděvy a obuví, které mají zaměstnance chránit před úrazem.  V rámci ušetření nákladů za ochranné pomůcky, se nakupují levné pracovní a ochranné pomůcky. Ty pak mohou být v důsledku důvodem onemocnění zaměstnance, což už dál pak spěje ke snížení obratu, zisku, atd.

Pracovat bez přestávky na jídlo a občerstvení zákoník nedovoluje

Zákoník práce předepisuje zaměstnavateli povinnost poskytnout zaměstnanci přestávku o délce 30 minut, a to každých 4,5 hodiny nepřetržité práce. 

Zákoník práce jasně vymezuje pravidla mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Při porušení pravidel hrozí velké pokuty. Jaké změny se v zákoníku práce pro rok 2017 připravují?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o