Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Vnímání EET po dvou měsících trvání

30. 1. 2017

Za pozitivní Ministerstvo financí bere statistické údaje, podle kterých od zavedení EET za dobu trvání dvou měsíců, vzniklo třikrát více restauračních zařízení, než zaniklo. Do systému EET se od března zapojí hlavní, druhá, vlna , a to až téměř 250 tisíc podnikatelů z malo i velkoobchodu.

Tržby se zdvojnásobily, narostl také počet registrací plátců DPH. EET je z velké části vnímána kladně. Občané, stejně jako vláda, věří tomu, že má pozitivní vliv na podnikatelské prostředí a že systém zlepší výběr daní.

I když v restauracích klesla DPH z 21 na 15 %, přesto ke zvýšení cen pokrmů či nápojů došlo. Podle restauratérů jsou důvodem vstupní ceny surovin a pořízení elektronických pokladen.

Nejasno mají podnikatelé, kteří vykonávají činnosti různé povahy. V některých případech zákon umožňuje evidenci odsunout. V takovém případě záleží na objemu činnosti, která není hlavní činností podnikatele. Upravují to pravidla pro minoritní činnost.

Podnikatel může tržby z minoritní činnosti evidovat současně s tržbami z hlavní činnosti v případě, že:

  • činnost malého rozsahu není provozována v samostatné provozovně,
  • tržby z této činnosti činí nejvýše 49 % celkových tržeb provozovny a současně v této provozovně nepřekračují částku 175 tisíc Kč.

Malé prodejny – velké problémy

Stejně jako první vlna vedla k zavření několika restaurací, především na venkově, i druhá vlna může mít za následek uzavření menších obchůdků v malých obcích. Praxe ukáže, jak se bude v malých obcích žít a jak tam bude zabezpečeno zásobování, pokud se uzavřou malé obchody s potravinami. V malých obcích žijí převážně důchodci, starousedlíci, mladá generace migruje do měst.

I když je česká ekonomika na vzestupu, dopad EET může být pro malé provozovny likvidační.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o