Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Česká ekonomika stále na vzestupu

17.11.2016

HDP dosáhl ve 2. čtvrtletí 2016 růstu reálného HDP 3,6 % meziročně a mezičtvrtletně 0,9 % (sezónně i cenově očištěno). V porovnání s 1. čtvrtletím 2016 vzrostl meziročně o 0,5 %.  Ještě v 1. čtvrtletí 2016 se na růstu HDP podílely všechny složky poptávky, tzn. zahraniční obchod, stabilně rostoucí spotřeba domácností i mírně rostoucí investiční aktivita. Došlo k výraznému zlepšení i na trhu práce, zaměstnanost v tomto období vzrostla meziročně o 1,9 % a mezičtvrtletně o 1,5 %.

 Ve 2. čtvrtletí se však struktura ekonomického růstu zásadně změnila. Nejvíce se na růstu HDP podílel zahraniční obchod. Domácí poptávka se zpomalila díky poklesu tvorby hrubého fixního kapitálu, který se snížil o 4,1 %.  Vládní instituce snížily investice téměř o čtvrtinu a soukromé investice do fixního kapitálu zůstaly na stejné úrovni. Domácí poptávku podržela její nejrychleji rostoucí složka, kterou je domácí spotřeba. V té se odráží téměř zanedbatelná inflace 0,4 %, vzrůst zaměstnanosti o 1,8 %, nezaměstnanost poklesla na 4, 1 %, běžný účet platební bilance zůstal v mírném přebytku.

Podle vývoje by měl HDP v roce 2016 klesnout na 2, 4 % a v roce 2017 by mohl dosáhnout 2, 5 %. Hospodářský růst by tak měl být odrazem normálních podmínek a možností české ekonomiky. Předpokládá se, že v následujícím roce bude hlavním ukazatelem hospodářského růstu znovu domácí poptávka. I investice ve vládním sektoru by měly v příštím roce růst podpořit. Míra inflace by se mohla dostat na 1,2 %, nezaměstnanost by se měla ještě snížit, a to pravděpodobně na 3,9 % a běžný účet platební bilance by měl i nadále zůstat v nepatrném přebytku.

Co by mohlo prognózu makroekonomického vývoje ohrozit? Největší hrozbou jsou rizika ve vnějším prostředí, mezi která se řadí důsledky referenda (Brexit), zpomalení růstu čínské ekonomiky, vysoký podíl nesplácených úvěrů v některých významných evropských bankách a v neposlední řadě i geopolitická rizika.  

Porovnání míry zaměstnanosti u nás za poslední roky.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o