Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Povinných 5 týdnů dovolené je stále ve hře

7. 10. 2016

Odboráři se nevzdávají a stále se snaží prosadit povinný nárok na 5 týdnů dovolené pro všechny zaměstnance. Podle nich by tak zaměstnanci v soukromém sektoru dohnali zaměstnance ze sektoru státního a navíc i v 80 % soukromých firem je nárok na 5 týdnů dovolené již dohodnutých. Změnu se snaží připojit do novely zákoníku práce, která by měla začít platit v dubnu roku 2017.

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy jsou však proti, protože týden dovolené by zvýšil náklady na mzdy zaměstnanců, a také tlak na vykrytí pracovních sil v době čerpání dovolené. Zaměstnanci některých firem totiž už nyní mají problém s přemírou přesčasů. Firmy by tak museli najímat brigádníky, což by jim opět zvyšovalo náklady. Tři čtvrtiny zaměstnanců přitom nevyčerpají ani současný nárok na 4 týdny dovolené. Na to zaměstnanci reagují, že si nechávají dovolenou pro případ neočekávaných událostí.

V porovnání s ostatními zeměmi Evropy patří nárok na 20 dní dovolené k těm nejnižším. Avšak v některých zemích musí zaměstnanci pro jednoho zaměstnavatele pracovat 5 let, aby získaly nárok na dovolenou v plné výši.

Většina Čechů dovolenou vybírá maximálně po týdnu.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o