Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Otcovská dovolená ve vyspělých zemích

4. 3. 2016

Česká Republika je jednou z devíti vyspělých zemí podle OECD, ve které nemají otcové nárok na otcovskou dovolenou, kterou by čerpali zároveň s matkou dítěte. V současné době sice mohou nastoupit na rodičovskou dovolenou místo matky, ale matka by pak měla nastoupit do práce. V současné době ministerstvo práce vypracovává úpravu zákona, ve které se počítá s týdenní otcovskou dovolenou během šestinedělí.

V zemích jako je Španělsko, Rakousko nebo Estonsko má otec nárok na 2 týdny otcovské dovolené, během které má nárok na 100 % ze mzdy. Za to ve Velké Británii pak mají nárok také na 2 týdny dovolené, během kterých však pobírají jen necelých 21 % mzdy. V Japonsku nebo Jižní Koreji mohou otcové na rodičovské dovolené strávit více než rok. Mají však menší, než poloviční mzdu.

V České republice se počítá s variantou jednoho týdne volna během šestinedělí, při které by měli nárok na 70 % mzdy. Pokud novela projde poslaneckou sněmovnou, dávka by začala platit v průběhu příštího roku.

Pokud tato novinka projde, stane se automaticky součástí vedení účetnictví, které poskytuje účetní firma Tigra. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o