Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Pohlídejte si svou zaručenou mzdu. Zaměstnavatelům se nedodržení nevyplatí.

 

25. 9. 2015

Kolem každého zvedání minimální mzdy se vedou bouřlivé diskuze. Odbory žádají, aby do roku 2018 se minimální mzda zvedla na 12.200 Kč. Firmy se brání, že kvůli zvedající se minimální mzdě budou muset propouštět. A zároveň pro velkou část zaměstnanců neplatí minimální mzda, ale tzv. mzda zaručená, která se odvíjí od podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce.

Koho se týká zaručená mzda

Nárok na zaručenou mzdu vzniká zaměstnancům v podnikatelské sféře, kterým jejich mzdové podmínky neupravuje kolektivní smlouva. „Jedná se tedy o většinu zaměstnaných lidí. Je potřeba neplést zaručenou mzdu s tabulkovými platy státních zaměstnanců,“ říká Jan Vaněk z účetní firmy Tigra. Pokud by si zaměstnanec chtěl zkontrolovat, na jakou mzdu má nárok, stačí si v přehledu vybrat obor a pak přiřadit profesi ke správné skupině.

Jaká je výše zaručené mzdy

Jak již bylo zmíněno, profese jsou rozděleny do platových skupin podle různé namáhavosti. V první skupině jsou profese, které od zaměstnanců nevyžadují vlastní invenci, jsou monotónní a nenavazují na ně žádné další procesy. V osmé skupině jsou pak profese, které vyžadují tvůrčí řešení a jsou vysoce psychicky namáhavé. Zaručená mzda pro osmou skupinu bývá dvojnásobkem minimální mzdy, která je zároveň zaručenou mzdou pro 1. skupinu prací.

Skupina prací

Zaručená mzda hodinově

Zaručená mzda měsíčně

1.

55 Kč

9.200 Kč

2.

60,70 Kč

10.200 Kč

3.

67 Kč

11.200 Kč

4.

74 Kč

12.400 Kč

5.

81,70 Kč

13.700 Kč

6.

90,20 Kč

15.100 Kč

7.

99,60 Kč

16.700 Kč

8.

110 Kč

18.400 Kč

Rozdělení profesí na příkladu pohostinství:

  1. skupina – Pomocné práce při výrobě jídel
  2. skupina – Výroba jednoduchých druhů teplých a studených jídel
  3. skupina – Výroba technologický náročných teplých jídel
  4. skupina – Výroba specialit české i zahraniční kuchyně

Zaručená mzda v roce 2016

Vláda v srpnu 2015 navíc schválila navýšení minimální mzdy o 700 Kč, tedy stejně jako v lednu roku 2015. Měsíční minimální mzda bude na úrovni 9.900 Kč, hodinová sazba pak stoupne z 55 Kč na 58,70 Kč. Tím stoupnou také hodnoty zaručené mzdy pro všechny platové skupiny. Zaručená mzda 8. skupiny prací by se měla vyšplhat na 19.800 Kč. Pro firmy to znamená náklady navíc v celkové výši 1,6 miliardy korun. Minimální i zaručená mzda má do budoucna dál růst, aby dosáhla hodnoty 40 % průměrné mzdy. V současné době je minimální mzda na 33 % průměrné mzdy.

Jaké hrozí sankce za nedodržení

Správnou výplatu mez hlídá Státní úřad inspekce práce. Výše pokut je stanovena v zákonu č. 251/2005 Sb – Zákon o inspekci práce. Maximální výše pokuty v případě nedodržení zaručené mzdy může být až 2 miliony korun. Zaměstnavatelé by si také měli uvědomit, že zaručená mzda se týká nejen zaměstnanců, ale i jich. „Pokud by inspekce zjistila, že si zaměstnavatel vyplácel minimální mzdu, aby ušetřil na daních, hrozila by mu pokuta, že nedostatečně ohodnotil svou vlastní práci. Vedení podniku rozhodně nespadá do první platové skupiny. V případě maximální pokuty se tedy rozhodně nedá mluvit o finanční úspoře,“ upozorňuje Vaněk.

Mají zaměstnavatelé čas na nápravu?

Inspekce může zaměstnavatele prověřit během běžné kontroly nebo na základě podnětu. Ten může podat zaměstnanec nebo kdokoli jiný. Pokud odhalí nedostatečné odměňování zaměstnanců, musí neprodleně navýšit plat na úroveň zaručené mzdy a doplatit zaměstnancům částku, o kterou je připravil. „Záleží na inspekci, za jak dlouhou dobu zpětně se musí mzda doplácet. V ideálním případě samozřejmě od začátku nerespektování zaručené mzdy,“ uzavírá Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Jaká je zaručená mzda v roce 2016

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o