Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Proplacení doby cestování na služební cestu

27. 11. 2014

Proplácení služební cesty často řeší problém. Je doba cestování na služební cestu braná jako práce přesčas? Bohužel cestování mimo pracovní dobu není braná jako práce přesčas a zaměstnanec nemá nárok na finanční odměnu nebo náhradní volno. Pokud ovšem cesta trvá i v pracovní době, proplacena je.

Nejlépe se problematika vysvětluje na příkladu:

Zaměstnanec má řádnou pracovní dobu od 8 do 16 hodin v Brně. Vyráží na služební cestu do Prahy v 7 hodin ráno. Do Prahy dorazí v 9:30 a začíná pracovat. Služební cesta skončí v 17 hodin a on se vrací zpět do Brna. Tam dorazí v 19:30. Pracovní doba se pak vypočítá takto:

7 až 8 hodin – žádný nárok na odměnu

8 až 16 hodin – proplacení pracovní doby

16 až 17 hodina – práce přesčas

17 až 19:30 – žádný nárok na odměnu

Proč? Protože cestování na místo výkonu práce není plněním pracovního úkolu, to znamená -  zaměstnanec během cestování nepracuje, tudíž nemá nárok na finanční odměnu. Zaměstnanec má samozřejmě nárok na cestovní náhrady, ale proplacení i doby cestování je vstřícný krok ze strany zaměstnavatele.

S vysláním na služební cestu musí zaměstnanec souhlasit. Buď před každou služební cestou, nebo při podpisu pracovní smlouvy. V pracovní smlouvě je možné ovšem vymezit, že služební cesty se budou konat jen v rámci pracovní doby. V některých případech může zaměstnanec odmítnout jet na služební cestu.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o