Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Lidé volají po částečných úvazcích

13. 2. 2018

Již několik let je možné pozorovat zvyšující se poptávku po částečných úvazcích. Podniky se však této variantě zuby nehty brání. Změní rekordně nízká nezaměstnanost a vyjednávací síla zaměstnanců v letošním roce tento postoj?

K matkám malých dětí, studentům a pracujícím seniorům se přidali i specializovaní zaměstnanci, kteří vykonávají práci kratší dobu pro více zaměstnavatelů. Typické obory jsou IT, účetnictví nebo marketing. Zejména u kreativních oborů není pracovní doba vždy shodná s dobou, kdy přichází ty nejlepší nápady. Zaměstnavatelé, kteří na flexibilní úvazky přistoupili, se shodují, že vedly ke zvýšení efektivity práce.

Přesto tvoří podíl zkrácených úvazků jen 10 % z celkově nabízených pozic. V roce 2015 to bylo jen 6 %. V tomto ohledu Česká republika zaostává za evropskými zeměmi. V Německu tvoří částečné úvazky dokonce 25 % pracovních úvazků. Nedostatek částečných úvazků však české firmy nahrazují flexibilní pracovní dobou, která je běžná již pro 46 % zaměstnanců, nebo možností práce z domova.

Dlouhodobý nedostatek pracovní síly však pravděpodobně povede ke změně. Někteří lidé nejen že nemůžou, ale ani nechtějí na plné pracovní úvazky pracovat. Jsou ochotni vyměnit vyšší výdělek za volný čas. Zkrácené úvazky jsou častější u nových společností. V tradičních společnostech se rozvíjí jen pozvolna.

Je pro zaměstnavatele výhodnější pracovník na částečný úvazek nebo brigádník?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o