Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Nová pravidla pro lékařskou prohlídku při vstupu do zaměstnání

15. 12. 2017

Od listopadu 2017 platí nová pravidla při financování zdravotní prohlídky při vstupu do zaměstnání. Náklady nemohou být přeneseny na zaměstnance. Zdravotní prohlídka musí proběhnout před vznikem pracovního poměru.

Zaměstnanci pracující na dohody konané mimo pracovní poměr musí na zdravotní prohlídku jen v případě, která je označena jako riziková. Zaměstnavatel zdravotní prohlídku může vyžadovat, pokud má pochybnosti o zdravotní způsobilosti uchazeče. Prohlídka však není hrazena z veřejného pojištění. Způsoby hrazení upravily změny zákona platné od 1. listopadu.

Dosud platilo, že pokud uchazeče i kvůli výsledku zdravotní prohlídky do zaměstnání nepřijmou, prohlídku hradí uchazeč. Prohlídku zaměstnavatel také nehradil v případě, že se s uchazečem dohodl, nebo to určoval jiný právní předpis. Někteří nekompromisní zaměstnavatelé prohlídky nepropláceli, někteří je propláceli i těm, které nakonec nepřijali.

Podle úpravy zákona platné od 1. listopadu, uchazeč o zaměstnání platí prohlídku jen pokud do zaměstnání nenastoupí. Pokud se jedná o prohlídku posuzující zaměstnání v noci, hradí ji zaměstnavatel vždy. Nově také prohlídka nemusí proběhnout před podpisem smlouvy, ale před začátkem pracovního poměru.

Potřebujete pomoci s vedením účetnictví? Nechte si zaslat nezávaznou kalkulaci

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o