Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

V roce 2018 se zvýší všechny důchody

8. 12. 2017

K 1. lednu se základní výměra důchodů zvyšuje o 150 Kč. ČSSZ provede zvýšení u všech 3,5 milionu důchodů automaticky. Příjemci důchodu o tom budou informováni od poloviny prosince do poloviny ledna. Oznámení proběhne běžnou dopisní zásilkou na adresu udanou ČSSZ.

Základní výměra důchodů se zvýší z 2.550 Kč na 2.700 Kč. Procentní výměra důchodu, která je závislá na dosahovaných příjmech a době důchodového pojištění, se zvýší o 3,5 %.

Pokud například v letošním roce byl pobírán důchod 11.000 Kč měsíčně, tvořila jej 2.550 korunami základní výměra a 8.450 korunami procentní výměra. Od ledna bude výše 2.700 Kč + 8.746 Kč (8.450x1,035) = 11.446 Kč.

Valorizace se týká nejen starobních, invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů, ale i odškodnění za pracovní úraz nebo nemoc z povolání. To je přiznáno těm zaměstnancům (případně jejich pozůstalým), kteří kvůli pracovnímu úrazu museli přejít na méně ohodnocenou práci, jsou v invalidním důchodu nebo přišli vinou pracovního úrazu o život. Částka, která je zaměstnancům vyplácena, je rozdílem mezi původní a současnou mzdou. Renta je zaměstnancům vyplácena nejdéle do měsíce, do kterého zaměstnanec nastoupí (případně měl nastoupit) do starobního důchodu. I tato částka je od ledna navýšena o 3,5 %.

Kromě důchodů se zvýší i náhrada mzdy a nemocenská.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o