Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Kdy zaměstnavatel může zrušit schválenou dovolenou?

11. 8. 2017

Termín čerpání dovolené zpravidla bývá zvolený dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Konečné slovo má dle zákoníku práce však vždy zaměstnavatel a v určitých situacích ji může zrušit nebo zaměstnance z dovolené odvolat. Termín by měl ideálně být schválen písemně, aby obě strany měly doklad pro případný spor.

V případě, kdy situace ve firmě nezbytně vyžaduje zaměstnancovu přítomnost, má zaměstnavatel právo schválené čerpání dovolené zrušit, případně zaměstnance z dovolené odvolat. Zákon však nespecifikuje, o které konkrétní situace se jedná. Je však specifikovaý způsob kompenzace nákladů. Rušení dovolené by proto mělo být opravdu jen ve výjimečných situacích.

Kompenzace pro zaměstnance

Pokud zaměstnanec má podepsané schválení čerpání dovolené, má také nárok na náhradu výdajů, které mu vznikly v souvislosti s jejím zrušením. Zaměstnavatel má povinnost proplatit například storno poplatky za zrušení objednaného zájezdu, případně další služby spojené s cestováním (jako je cestovní pojištění). Pokud by byl zaměstnanec přímo odvolaný z dovolené, má také nárok na proplacení nákladů spojených s cestou zpátky a proplacení poměrné části ceny nevyužité dovolené. K proplacení nedojde automaticky, zaměstnavatel by měl být vyzván.

Pokud by zaměstnanec byl na místě, kde není signál a není možné ho zastihnout, nemůže být nijak penalizován.

V určitých situacích může zaměstnavatel dovolenou také nařídit. Jedná se zejména o celozávodní dovolené. Zaměstnanec by měl dovolenou čerpat aspoň jednou v délce minimálně 14 dní, pokud není se zaměstnavatelem dohodnutý jinak. Nařízenou dovolenou musí zaměstnavatel oznámit minimálně 14 dní dopředu.

Pokud zaměstnanec nestíhá za rok vyčerpat dovolenou, od července si může určit sám termín čerpání dovolené z loňského roku. 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o