Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Platby podléhající EET

11. 11. 2016

Start první vlny elektronické evidence tržeb se blíží mílovými kroky. Připomeňme si tedy pro jistotu, jakých typů plateb se elektronická evidence týká.

Platba v hotovosti, šekem, směnkou

Zde je situace jasná. Pokud obchodník přijímá za produkt/službu hotové peníze, musí ji zaevidovat a zákazníkovi vystavit účtenku. Proces by měl trvat 2 sekundy. V případě výpadku systému má obchodník na evidování 48 hodin.

Platba kartou

Přestože platba kartou zanechává elektronickou stopu, není tento způsob platby z EET vyjmut. Finanční správa to odůvodňuje snahou monitorovat co nejkomplexněji tržby maloobchodníků a platby kartou představují druhý nejvýznamnější zdroj. Proto ze systému být vyloučeny nemohou. Problém může nastat např. v případě platby kartou v e-shopu. Konkrétně u zboží, které má zákazník právo vrátit.

Platba proti faktuře

V případě vystavení faktury bude rozhodné, jak reálně byla zaplacena. Evidovat se nebudou muset ty tržby, kdy platba proběhne v bance v hotovosti přímo na účet, nebo z účtu na účet. Nebude záležet, zda na faktuře bude uvedena platba v hotovosti/bezhotovostně.

Podnikatelé, kterých se povinnost EET týká již v první vlně, mají možnost si proces vyzkoušet

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o