Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Výše podpory v mateřství pro druhé dítě, když pracovní poměr skončil

31. 8. 2016

Z jakého základu se vypočítává příspěvek v mateřství v případě, že maminka nastupuje na druhou mateřskou přímo z rodičovské dovolené, nebo její zaměstnání skončilo?

Pokud maminka pracuje na dobu neurčitou a nedošlo během rodičovské dovolené k ukončení pracovního poměru (výpověď, pracovní poměr skončil dohodou, firma zkrachovala apod.) počítá se podpora v mateřství ze stejného základu jako pro první mateřskou. Tedy pokud bude dodržena podmínka, že na mateřskou dovolenou nastoupí do 4 let věku prvního dítěte.

Pokud však během rodičovské dovolené pracovní poměr mamince skončil (viz předchozí situace), výše mateřské podpory bude závislá na době, kdy je maminka „nezaměstnaná. Od ukončení pracovního poměru běží 180denní ochranná doba, během které maminka může nastoupit na mateřskou dovolenou a výše mateřského příspěvku bude ve stejné výši jako u prvního dítěte. Pokud během této doby na mateřskou nenastoupí, bude se základ krátit, případně maminka nastoupí rovnou na rodičovskou dovolenou s nejdelším možným čerpáním – tedy 4 roky. 

Rodiče na rodičovské dovolené si mohou také přivýdělávat. Jaké jsou jejich možnosti?

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Plnění programového prohlášení - co už je rozpracované?

27. 10. 2018 Součástí programového prohlášení vlády byla například úprava DPH, změny v dani z příjmu nebo změny v systému důchodů. Jaké změny jsou již schválené, rozpracované a na kter…

Zálohy na zdravotní a sociální pojištění rekordně vzrostou

23. 10. 2018 Jako každý rok dojde od ledna k úpravě minimální výše záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ. V důsledku výrazného růstu průměrné mzdy bude toto navýšen…

Archiv novinek »

© 2021 TIGRA s.r.o