Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Přiznání k silniční dani 2018

12. 1. 2018

Každý, kdo v rámci podnikání využívá auto nebo provozuje velký náklaďák musí do konce ledna podat přiznání k silniční dani. Povinnost odvádět silniční daň má každý, bez ohledu, zda je vozidlo zahrnuto v obchodním majetku nebo zda uplatňuje paušální výdaje. Pokud podnikateli vznikne povinnost platit silniční daň, musí se k této povinnosti přihlásit. A to nejpozději k nejbližšímu termínu splatnosti daně. Přiznání je povinné podat, i pokud je vozidlo od daně osvobozené a daň se z něj platit nemusí.

Předmětem silniční daně jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla registrovaná v Česku. Silniční daň se platí za každý měsíc, ve kterém bylo auto používáno k podnikání. Neplatí se za ty měsíce, kdy je poznávací značka auta uložena v depositu. Plátcem silniční daně je provozovatel auta zapsaný v technickém průkaze. Pokud ale zaměstnavatel proplácí zaměstnanci náhrady za jízdu vlastním autem na služební cestu, musí platit silniční daň i za toto auto. Za zaměstnancovo auto se může platit silniční daň buď paušálně - každý měsíc, kdy probíhaly služební cesty - nebo jednorázově (25 Kč za den).

Zálohy na silniční daň se platí čtyřikrát za rok a to:

  • 16. dubna za leden, únor, březen
  • 16. července za duben, květen, červen
  • 15. října za červenec, srpne, září
  • 17. prosince za říjen a listopad

Za prosinec se neplatí, nedoplatek se doplácí do konce ledna následujícího roku.

Daňové přiznání k silniční dani se podává na příslušném krajském finančním úřadu. Podat se může na tištěném formuláři osobně nebo poštou, elektronicky datovou schránkou nebo s ověřeným elektronickým podpisem. Uhradit silniční daň je možné poštovní poukázkou nebo bankovním převodem.

Penále za pozdě podané daňové přiznání naskakuje 8. února a dosahuje 0,05 % z daně za každý den prodlení. Za pozdě zaplacenou daň naskakuje úrok z prodlení 14,5 % za rok, který se přepočítá na dny. Nabíhat začíná 7. února.

Projděte si termíny podání daňového přiznání a přehledů pro OSVČ

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Maßgeschneiderte Lösung für Kunden

Die Gesellschaft Tigra bemüht sich immer, die Kundenwünsche und Anforderungen sowie ihre Gewohnheiten zu berücksichtigen. Zusammen können wir also eine maßgeschneiderte Lösung für Ihre Gesellschaft ausdenken – von der Buchhaltung, die voll in unserer…

Hochwertige Software - Grundlage

Die Gesellschaft Tigra benutzt nur hochwertige und lizenzierte Software und System mit Cloud, so dass alles online gelöst wird und überall zugänglich ist. Diese Lösung ist trotzdem sehr sicher, weil es dabei eine ähnliche Verschlüsselung wie bei Banksystemen genutzt…

Archiv novinek »

© 2016 TIGRA s.r.o