Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Koho se týká vyšší rodičovský příspěvek? Komu byly odeslány přehledy dob důchodového věku?

27. 9. 2018

Uplynulý týden byl bohatý na novinky z oblasti osobních i firemních financí. Jaké změny nás čekají?

Zvýšení rodičovského příspěvku na 260.000 Kč

Již šest let je rodičovský příspěvek 220.000 Kč. Rodiče jej mohou čerpat od šesti měsíců do čtyř let věku dítěte. Řada rodičů se musí po dobu čerpání rodičovského příspěvku uskromnit. To jsou některé z důvodů, proč vláda chce navýšit částku o 80.000 Kč na 300.000 Kč. Navýšení proběhne ve dvou vlnách. První navýšení se plánuje na 1. červenec příštího roku a rodiče by nově měli mít k dispozici 260.000 Kč. Příspěvek pro rodiče vícerčat by se v této první vlně měl zvýšit na 390.000 Kč, celkově pak na 450.000 Kč.

Pro státní rozpočet by to znamenalo nemalé náklady. Plánovano totiž je, že na vyšší příspěvek dosáhnou nejen rodiče dětí narozených po prvním červenci, ale i ti, kteří příspěvek už čerpají.  Odhaduje se, že první vlna navýšení přijde státní rozpočet na tři miliardy korun. Druhá vlna by pak celkově stála 8 miliard korun. Kdy by však mělo druhé navýšení přijít není stanoveno.

V září byly odeslány přehledy dob důchodového věku

Každý, koho zajímá kolik let pro odchod do starobního důchodu eviduje ČSSZ, může jednou za rok bezplatně zažádat o zaslání přehledu evidovaných důchodových dob. V průběhu letošního září však přehledy dorazily do poštovních schránek mužům narozeným v roce 1957 a ženám narozeným 1960, aniž by si museli zažádat.

Lidé tak snadno získají přehled, zda některá z dob ČSSZ nechybí, a mají dostatek času chybějící doklady dodat. Počet odpracovaných let je důležitý pro výpočet starobního důchodu. Jeho výše je totiž tvořena základní a procentní výměrou. Procentní výměra je ovlivněna počtem odpracovaných let a výší výdělků.

Od poloviny příštího roku bude zrušena karenční doba

Zaměstnavatelé budou od poloviny příštího roku opět zaměstnancům proplácet 1. - 14. den pracovní neschopnosti. Dosud jsou první tři dny zaměstnanci bez náhrady. Toto opatření bude zaměstnavatelům kompenzováno snížením odvodů na zdravotní pojištění o 0,2 %.

Podle zaměstnavatelů ovšem kompenzace není dostatečná, protože se budou muset vypořádat s navýšením počtu krátkodobých pracovních neschopností. V souvislosti se zrušením karenční doby se mluvilo o zavedení projektu e-neschopenek, který však byl odložen nejdříve na rok 2020.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Ideální doba cestování za prací je podle českých zaměstnanců do 30 minut

16. 10. 2018 Češi nikdy nepatřili k národům,kteří by za prací ochotně dojížděli větší vzdálenosti nebo se dokonce kvůli místu stěhovali. S rostoucím množstvím nabídek práce se ochota dojíždění…

Podle MMF neporoste globální ekonomika podle původních odhadů

11. 10. 2018 Jarní prognózy odhadovaly, že za letošní rok světová ekonomika poroste o 3,9 %. Nyní však Mezinárodní měnový fond své odhady upravil a odhaduje, že růst zůstane na loňských 3,7 %. Stále se…

Archiv novinek »

ZASÍLAT NEWSLETTER: