Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Finanční správa vydala méně zajišťovacích příkazů

12. 9. 2018

Podle šéfa Generálního finančního ředitelství postupně klesají daňové úniky. Zatímco v roce 2015 objem úniků na dani z přidané hodnoty byl 66 miliard, v letošním roce se odhaduje na 43 miliard. Daňovým únikům u DPH mají zabránit elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení a zajišťovací příkazy.

Právě v oblasti zajišťovacích příkazů čelila finanční správa v minulosti kritice. Úředníci podle stížností postupovali necitlivě a pro zajišťovací příkazy se rozhodli i když to nebylo nutné. Ke stejnému stanovisku došel i Nejvyšší správní soud, u kterého skončilo kvůli zajišťovacím příkazům 122 sporů. 88 z nich se již dobralo pravomocných rozhodnutí (54 z nich ve prospěch státní správy), 31 sporů na rozhodnutí ještě čeká.

Zajišťovací příkaz v praxi znamená, že úředníci finanční správy vyberou u neplatičů daní předpokládanou daň dopředu. Peníze nebo majetek je tak zadržen, dokud firma částku uvedenou v příkazu neuhradí. Pro mnohé firmy však může být tento krok likvidační.

Do konce července bylo vydáno 739 zajišťovacích příkazů pro 235 firem v hodnotě cca 800 milionů korun. Podle daňových odborníků jsou zajišťovací příkazy potřebné, ale finanční správa by po nich měla sáhnout jen v případě, že není možné využít mírnější řešení. Ministerstvo financí v současné době chystá novelu zákona, podle které by firmu po vydání zajišťovacího příkazu kontroloval zajišťovací správce a ne zajišťovací exekuce.

Menšímu objemu daňových úniků podle Generálního finančního ředitelství napomáhá také kontrolní hlášení, díky kterému je finanční správa schopná včas detekovat případné hrozby.

Zjistěte více o kontrolním hlášení.

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

České domácnosti za posledních deset let výrazně bohatnou

17. 9. 2018 Hospodářská krize naučila Čechy ukládat peníze. Od roku 2008 vzrostlo čisté jmění domácností o 38 % na téměř 11 bilionů korun. Čisté jmění domácností je tvořeno rozdílem mezi celkovou…

Finanční správa vydala méně zajišťovacích příkazů

12. 9. 2018 Podle šéfa Generálního finančního ředitelství postupně klesají daňové úniky. Zatímco v roce 2015 objem úniků na dani z přidané hodnoty byl 66 miliard, v letošním roce se odhaduje na 43…

Archiv novinek »

ZASÍLAT NEWSLETTER: