Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Mělo by být zveřejnění mzdy v inzerátech povinné?

7. 9. 2018

Češi mají jasno. Ještě než odpoví na pracovní nabídku, měli by znát nabízenou mzdu. Podle průzkumu společnosti Profesia tuto informací očekává více než polovina dotázaných. Jen 5 % respondentů si myslí, že by mzda být uváděna neměla. V Česku přitom není uvedení mzdového rozpětí v inzerátech povinné. Naopak na Slovensku je od května tohoto roku tato povinnost zákonná.

Podle statistik odpoví na inzeráty s uvedenou mzdou o 50 % zájemců více. Uchazeči o zaměstnání by chtěli znát aspoň minimální nabízenou mzdu. 25 % dotázaných by uvítalo zveřejnění základní mzdy, 10 % by rádo znalo mzdu včetně odměn a 8 % uchazečů by se spokojilo s uvedením platového rozmezí.

Jiný pohled na zveřejňování mzdy mají personalisté. Mzda je konkrétnímu zaměstnanci nabídnuta až po absolvování pracovního pohovoru a slibovat ji dopředu může zbytečně  přilákat lidi, kteří nesplňují požadavky společnosti nebo naopak odradit pracovníky se zkušenostmi bohatšími. Firmy se také bojí odhalení platové strategie před konkurencí. Zveřejněná mzda pro nového pracovníka může také poškodit atmosféru mezi stávajícími zaměstnanci.

Je tedy na zaměstnavatelích, zda již dopředu poodhalí karty a na danou pozici přilákají více zájemců nebo si ochrání platovou strategii a klid na pracovišti. Každopádně vyjednávání o platu je nedílnou součástí pracovních pohovorů a zákonné změny nejsou zatím plánovány. Je tedy na uchazečích o zaměstnání i HR pracovnících, dojednat si za stávajících podmínek co nejvýhodnější podmínky pro obě strany.

V současné době hledáme účetní pro naše pobočky v Hranicích i Praze. Ozvěte se nám

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

České domácnosti za posledních deset let výrazně bohatnou

17. 9. 2018 Hospodářská krize naučila Čechy ukládat peníze. Od roku 2008 vzrostlo čisté jmění domácností o 38 % na téměř 11 bilionů korun. Čisté jmění domácností je tvořeno rozdílem mezi celkovou…

Finanční správa vydala méně zajišťovacích příkazů

12. 9. 2018 Podle šéfa Generálního finančního ředitelství postupně klesají daňové úniky. Zatímco v roce 2015 objem úniků na dani z přidané hodnoty byl 66 miliard, v letošním roce se odhaduje na 43…

Archiv novinek »

ZASÍLAT NEWSLETTER: