Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Vyplatí se zkrácení týdenní pracovní doby?

6. 8. 2018

Odbory navrhují, aby v průběhu následujících čtyř let byla zkrácena týdenní pracovní doba na 37,5 hodin. V praxi by to znamenalo, že zaměstnanci budou v práci o půl hodiny denně méně. Odbory si od tohoto kroku slibují snížení stresové zátěže zaměstnanců a zvýšení  produktivity práce. Může však také vést ke snížení konkurenceschopnosti a zpomalení ekonomiky.

Podle statistik byla v loňském roce průměrná týdenní pracovní doba 40,1 hodin týdně. Průměr u zaměstnanců je 39,4 hodin a u OSVČ 44,1 hodiny.. Muži obecně pracují o 2-3 hodiny týdně déle než ženy. Muži OSVČ dokonce o 6 hodin déle. Osmihodinová pracovní doba byla u nás uzákoněna již před 100 lety. Pětidenní pracovní týden byl zaveden v roce 1968.

Podle analýzy Raiffeisenbank zkrácení pracovní doby povede ke snížení stresu a nehodovosti zaměstnanců. Dalším důsledkem by mohlo být zvýšení zaměstnanosti. Práce by se totiž rozdělila mezi více zaměstnanců. Nezaměstnanost sice není v současné době v Česku problém, ale situace se může změnit v důsledku automatizace a robotizace průmyslu. Lidé by také fyzicky náročnější zaměstnání mohli dělat déle.

Pokud by však nedošlo ke zvýšení produktivity práce, firmy by na stejnou práci museli najmout více lidí, což by jim zvedlo náklady. V případě, že by nedošlo ke zkrácení pracovní doby i v okolních státech, mohlo by dojít ke snížení konkurenceschopnosti, zbrždění ekonomiky a ohrozit zvyšování platů.

Vzhledem ke zvyšování technické vyspělosti, zájem o flexibilní a částečné úvazky a většímu zapojování žen do pracovního procesu se pravděpodobně zkrácení pracovní doby prosadit podaří. Odbory zároveň podmiňují zkrácení pracovní doby garancí stejně vysokých mezd.

Více než polovina firem však s návrhem zásadně nebo částečně nesouhlasí. Naopak 37 % firem se k návrhu staví kladně.

 

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Ideální doba cestování za prací je podle českých zaměstnanců do 30 minut

16. 10. 2018 Češi nikdy nepatřili k národům,kteří by za prací ochotně dojížděli větší vzdálenosti nebo se dokonce kvůli místu stěhovali. S rostoucím množstvím nabídek práce se ochota dojíždění…

Podle MMF neporoste globální ekonomika podle původních odhadů

11. 10. 2018 Jarní prognózy odhadovaly, že za letošní rok světová ekonomika poroste o 3,9 %. Nyní však Mezinárodní měnový fond své odhady upravil a odhaduje, že růst zůstane na loňských 3,7 %. Stále se…

Archiv novinek »

ZASÍLAT NEWSLETTER: