Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Stát pomůže mladým rodinám s bydlením

26. 6. 2018

Od 15. srpna mohou mladé rodiny žádat stát o půjčku na bydlení. Půjčka bude úročena jedním procentem a má tři různé úrovně. Půjčky budou financovány ze Státního fondu rozvoje bydlení a pro letošní rok je vyčleněno 650 milionů korun.

O půjčku mohou žádat mladí manželé nebo registrovaní partneři, z nichž jeden je mladší 36 let. Zažádat mohou i nesezdaní partneři, kteří však mají dítě do šesti let. Na pořízení rodinného domu mohou mladé rodiny získat až dva miliony korun se splatností až 20 let. V případě vážné nemoci je možné dobu splácení prodloužit až na 25 let. Financovat je možné i stavbu nového domu včetně pořízení pozemku či pořízení domu již postaveného. Při narození dítěte by jistina byla snížena o 30.000 Kč. K úvěru je možné vzít si i komerční hypotéku. Touto půjčkou však není možné hypotéku předčasně splatit.

Půjčku je možné si vzít i na financování bytu a to v maximální výši 1,2 milionu korun. Stejně jako u hypoték platí, že půjčená částka může představovat maximálně 80 % z celkové hodnoty domu či bytu včetně pozemku. Třetí úrovní je maximálně 300.000 Kč určených na modernizaci bytu. V tomto případě je maximální doba splácení 10 let.

Půjčky na bydlení navrhovala již předchozí vláda. Zájem byl však miziví vzhledem k maximální půjčené částce 600.000 Kč. Návrh půjček na bydlení vznikl na základě dotazníkového šetření realizovaném ministerstva pro místní rozvoj.

Nejčastěji vyskytující se připomínky k návrhu zmiňují, že za maximální částky není možné v současné době nemovitost pořídit. Autoři návrhu však kontrují, že návrh není primárně cílen na Prahu, protože většina tamních lidí má dobře placenou práci. Naopak je za cíl udržet mladé rodiny v menších městech a na venkově.

Pro letošní rok stát plánuje půjčit až 650 milionů korun. Do dalších let počítá s miliardou ročně. Konec programu zatím naplánovaný není.

Komerční hypotéky ovlivní nová doporučení ČNB, které budou platit od října

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

České domácnosti za posledních deset let výrazně bohatnou

17. 9. 2018 Hospodářská krize naučila Čechy ukládat peníze. Od roku 2008 vzrostlo čisté jmění domácností o 38 % na téměř 11 bilionů korun. Čisté jmění domácností je tvořeno rozdílem mezi celkovou…

Finanční správa vydala méně zajišťovacích příkazů

12. 9. 2018 Podle šéfa Generálního finančního ředitelství postupně klesají daňové úniky. Zatímco v roce 2015 objem úniků na dani z přidané hodnoty byl 66 miliard, v letošním roce se odhaduje na 43…

Archiv novinek »

ZASÍLAT NEWSLETTER: