Tigra - účetnictví, personal outsource, software
účetnictví a daňové poradenství účetnictví a daňové poradenství
personal outsourcing personal outsourcing
vývoj software vývoj software

Budou si moci české firmy uznávat úrokové náklady?

15. 5. 2018

V současné době se chystá implementace evropské směrnice ATAD (Anti-Tax Avoidance Directive) do českého právního řádu. Cílem směrnice je zamezit vyhnout se daňovým povinnostem. Nejvíce emocí vzbuzuje nové pravidlo o daňové uznatelnosti úrokových nákladů. Součástí směrnice je ovšem i možnost výběru zákonodárců zvolit přísnost omezení. Ti čeští zvolili dva základní limity - bez omezení lze odepisovat 80 milionů korun čistých úrokových nákladů, pokud nedosáhnou 30 % daňového zisku před započítáním úroků, zdaněním a odpisů. Většiny firem v průmyslu by se tak opatření nemělo dotknout.

Limity jsou nastavené tak, aby velké firmy nemohly odečitatelnost zneužívat a nadměrně si tak snižovat daňový základ. V roce 2015 neexistoval podle ministerstva financí daňový poplatník, který měl úrokové náklady vyšší než 80 milionů korun. Směrnice by se tak měla dotknout maximálně několika desítek firem.

Česká republika sáhla po nejvolnějším vymezení implementace směrnice. Novela ovšem ještě není schválena a je tedy možné, že se její podoba bude upravovat.

Daní poplatníků se může dotknout i plánovaná daňová reforma

« zpět

RYCHLÝ KONTAKT:

NOVINKY:

Budou si moci české firmy uznávat úrokové náklady?

15. 5. 2018 V současné době se chystá implementace evropské směrnice ATAD (Anti-Tax Avoidance Directive) do českého právního řádu. Cílem směrnice je zamezit vyhnout se daňovým povinnostem. Nejvíce emocí vzbuzuje nov…

Z mezd Čechů se strhává sedmá nejvyšší část ze zemí OECD

7. 5. 2018 Mezi 35 státy, které jsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), mají Češi sedmé nejvyšší průměrné daňové zatížení. Vyšší součet daně z př…

Archiv novinek »

ZASÍLAT NEWSLETTER: